I o co ta kłótnia?
I o co ta kłótnia?
autorem artykułu jest Iwona Sobieraj
Siedzicie w dwóch najdalszych kÄ…tach mieszkania, czekacie… Próba siÅ‚? Czekasz aż emocje opadnÄ…? MyÅ›lisz sobie: tym razem nie wyciÄ…gnÄ™ pierwsza rÄ™ki.
Ale tak naprawdę nie to jest najważniejsze kto pierwszy tę rękę wyciągnie, ale o co TAK NAPRAWDĘ się pokłóciliście.
Kłótnia zazwyczaj zaczyna sie od drobiazgu, a czÄ™sto koÅ„czy na potężnej awanturze. Bo niestety w swoich zwiÄ…zkach zamiast rozmawiać czÄ™sto ,,zamiatamy pod dywan”. Tak wiÄ™c może nastÄ™pna kłótnia bÄ™dzie dobrym momentem do tego aby zacząć ze sobÄ… rozmawiać?
Najważniejszy jest moment po wybuchu. Dużo już zostaÅ‚o powiedziane, wykrzyczeliÅ›cie już swoje najważniejsze argumenty i zÅ‚ość. Teraz masz dwie drogi. Albo ,,odpowiesz” kolejnym wybuchem i eskalacjÄ… zÅ‚oÅ›ci, albo po przerwie zaczniecie rozmawiać?
Zawsze wybór należy do Ciebie.
A więc doszliśmy do punktu: wojna czy pokój?
Skupmy siÄ™ na pokoju, czyli konstruktywnej rozmowie.
Wiem, to nie takie Å‚atwe. Już sÅ‚yszÄ™ zarzuty, że ,,z nim nie można spokojnie rozmawiać”, ,,on mnie prowokuje”, ,,on zaczyna, a ja muszÄ™ siÄ™ bronic”. Ale tylko swoim spokojem i konsekwencjÄ… możesz do niego dotrzeć.
Na początek możesz po prostu powiedzieć: nie chcę się dalej kłócić, kiedy się uspokoimy, porozmawiamy o tym, dobrze?
To jednak nie zawsze pomaga, a czasem może spowodować jeszcze większy wybuch złości. Powiedź mu wtedy: uspokójmy się i usiądźmy, porozmawiajmy przy kawie.
Musisz być cierpliwa, to może potrwać, być może będziesz usiała powtórzyć to jeszcze kilkakrotnie. Jeśli partner zobaczy, że nie dajesz się prowokować w końcu da spokój.
Uff, udało się, usiedliście do rozmowy :) Ale to dopiero początek.
Jak rozmawiać z partnerem żeby nie poczuł się atakowany, żebyśmy rozwiązali problem, a nie jeszcze bardziej go zagmatwali. Oto główne punkty:
1. Mów tylko i wyłącznie o ostatnim problemie. Nie wyciÄ…gaj starych spraw. Nie uogólniaj, zabronione sÄ… zwroty: ,,bo ty nigdy”, ,,bo ty zawsze”.
2. Skoncentruj się tylko na rozmowie, patrz w oczy. Nie baw się przedmiotami, nie rozglądaj na boki. To spowoduje że partner będzie czuł się lekceważony.
3. Słuchaj dokładnie tego co do ciebie mówi. Jeśli czegoś nie rozumiesz, powtórz to co powiedział w formie pytania, żeby się upewnić że dobrze zrozumiałaś. Np. Powiedziałeś że.... nie bardzo wiem czy dobrze to rozumiem, czy chodziło ci o...
4. Mów o swoich odczuciach, np. czujÄ™ siÄ™ zlekceważona kiedy ty…., a nie: bo ty mnie ciÄ…gle lekceważysz. Albo: czuÅ‚am żal i zÅ‚ość kiedy nie doceniÅ‚eÅ› mojej pracy, którÄ… wÅ‚ożyÅ‚am w projekt. A nie: bo ty mnie nigdy nie doceniasz.
5. Mów o swoich potrzebach i obawach. Bardzo, bardzo często partner nie ma pojęcia jakie są nasze potrzeby. Przecież nie jest jasnowidzem :)
--
http://www.I-love-you.pl Serwis o miłości, przyjaźni, partnerstwie.
Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl
Zobacz takze:
Praktyczny Poradnik Procesowy
Przyszłość telewizji naziemnej w standardzie HD - dysku
Kopciuszek naszych czasów
Katalog Department of Virtuosity
Kamica nerkowa